අයවැය පරදවන්න බැරිවුනේ අපට 113 නැති නිසා.. – උදය ගම්මන්පිල

(08.04.2019 – 06:28 +0530 – lankacnews.com)

පිවිතුරු හෙල උරුමයේ නායක පාර්ලිමේන්තු මන්ත‍්‍රී උදය ගම්මන්පිල මහතා එම පක්‍ෂ මූලස්ථානයේදී පැවති මාධ්‍ය හමුවක් අමතමින් මෙම අදහස් පල කලේය.

සමහරු අපෙන් අහනවා ඇයි අයවැය පරාජය කළේ නැත්තේ කියලා. රනිල් වික්‍රමසිංහ මහත්තයා ගෙදර යවන්න මේ අය වැය පාවිච්චි කරයි කියලා ඇතැමුන් හිතුවා. අයවැය පරාජය කරන්නට අවශ්‍ය බහුතරය අප සතුව තිබෙනවා නම් අප විපක්ෂයේ වාඩි වෙලා ඉන්නේ නැහැ. අපි එහෙම නම් ආණ්ඩු පක්ෂයේ ඉන්නේ. මහින්ද රාජපක්ෂ මැතිතුමා අගමැති වෙලා දින 51 කින් නැවතත් අපට විපක්ෂයට යන්නට සිදුවුණේ අවශ්‍ය කරන බහුතරය අප සතුව නොතිබුණු නිසා. බහුතරය තිබෙනවා නම් අපි අයවැය පරාජය කර නිකන් ඉන්නේ නැහැ. අපි ආණ්ඩුවක් හදනවා. රට ජාතිය ගැන හිතලා අනාගත පරම්පරාව ගැන හිතලා ඡන්දය දෙන පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රිවරුන් නැහැයි කියන එක මන්ත්‍රිවරුන් අයවැයේ දී තමන්ගේ ක්‍රියාවෙන් ඔප්පු කර පෙන්නුවා. මැතිවරණ ජයග්‍රහණයක් හරහා ආණ්ඩු බලය ලබා ගැනීමයි අපේ ඉලක්කය වෙන්නේ. ඒ සඳහා ලැබෙන පළමුවෙනි අවස්ථාවම අපි පාවිච්චි කරනවා. ජනාධිපතිවරණය ප්‍රකාශයට පත් කිරීමට අද සිට තවත් මාස හයක් වත් නැහැ. ඇමරිකාව මොනවා කිව්වත් රටේ ජනතාවගේ කැමැත්තෙන් තෝරන ජනාධිපතිවරයාට රට භාරදීමට අවශ්‍ය වටපිටාව අපි සකස් කරනවා කියන ප්‍රතිඥාව අප ජනතාවට ලබා දෙනවා.

ජනතා විමුක්ති පෙරමුණ එක්සත් ජාතික පක්ෂයට 113 නැති හැම අවස්ථාවකම එක්කෝ 113 හදා දෙන්න ඉදිරිපත් වෙනවා. නැතිනම් ඡන්දය දීමෙන් වැළකී සිටිනවා. එක්සත් ජාතික පක්ෂයට 113 ඇති බව පෙණුනට පස්සෙ වීරයෝ වගේ එක්සත් ජාතික පක්ෂයට බැණ අඬ ගහමින් එයට විරුද්ධව ඡන්දය දෙනවා. පහුගිය වසර හතර පුරාවටම මේ උපාය දැකලා මේ රටේ ජනතාවට ජවිපෙ කරන රඟපෑම ගැන දැන් හොඳ අවබෝධයක් තිබෙනවා.

අයවැය පරාජය කරන්න තිබුණු හොඳම අවස්ථාව ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂයේ මන්ත්‍රිවරුන් ඡන්දය දීමට නොපැමිණීම නිසා වැළකී ගිය බව කියනව නම් ජනතා විමුක්ති පෙරමුණේ පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රිවරු දෙකේ පන්තියේ වත් සමත් නැති බව තමයි පෙන්නලා තියෙන්නේ. මොකද දෙකේ පන්තියේදී තමයි එකතු කිරිම අඩු කිරිම සහ සාමාන්‍ය බහුතරය අපි ඉගෙන ගත්තේ. මෙවර අයවැය දෙවැනි වර කියවීමේ අවස්ථාවේදී හා තුන්වැනි වර කියවීමේ අවස්ථාවේදී ආණ්ඩුවට ඡන්ද 119 ක් තිබුණා. 113 කට වඩා වැඩි ප්‍රමාණයක් ආණ්ඩුවට ලැබෙනවා නම් විපක්ෂයේ සිටින සියලුම දෙනා ඡන්දය දුන්නත් අයවැය පරාජය කරන්නට බැහැ . ඒ නිසා මේය තමන්ගේ ගණිත දැනුමේ දුර්වලතාවයන් ප්‍රදර්ශනය කිරීමේ ප්‍රකාශයක් පමනයි කියන එක තමයි කියන්නට වෙන්නේ.

– අරවින්ද අතුකෝරල

******************************************

නීතිඥ සංවිධාන ජාතික එකමුතුවෙන් ආණ්ඩුවට චෝදනාවක්

(07.04.2019 – 22:41 +0530 – hirunews.lk/sinhala)

යෝජිත ප්‍රතිත්‍රස්ත පනත හරහා ආණ්ඩුව ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය මර්දනය කිරීමට උත්සාහ කරන බවට නීතිඥ සංවිධාන ජාතික එකමුතුව අද (07) පැවති ප්‍රවෘත්ති සාකච්ඡාවකදී චෝදනා කළා.

******************************************

අවදානමක් ගැන විමල්ගෙන් අනතුරු ඇඟවීමක්

(07.04.2019 – 20:33 +0530 – hirunews.lk/sinhala)

මිලේනියම් චැලේන්ජ් කොපරේෂන් නම් ඇමරිකානු ආයතනය සමඟ අගමැතිවරයා අත්සන් කිරීමට සැලසුම් කර ඇති ගිවිසුම මගින් මෙරට නීතියට අවනත නොවන පිරිසක් රටතුළට පැමිණීමේ අවදානමක් ඇති බව ජාතික නිදහස් පෙරමුණේ නායක පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී විමල් වීරවංශ මහතා පවසනවා.

ඔහු මේ බව සදහන් කළේ ජයවඩනගමදී ඊයේ (06) පැවැති ජන හමුවකට එක්වෙමින්.

********************* ( නැවත මුල් පිටුවට ….. )

ඔබතුමා / ඔබතුමිය ගේ ඊමේල් ලිපිනය සඳහන් කිරීමට අකමැති නම් ඊමේල් ලිපිනය ලෙස abc@xyz.lk යන්න පහත පෝරමයට ඇතුලත් කොට ඔබතුමා / ඔබතුමිය ගේ ප්‍රතිචාර (සිංහල හෝ ඉංග්‍රීසි බසින්) ලබාදෙන්න ෴

ප්‍රතිචාරයක් ලබාදෙන්න

ඔබගේ ඊමේල් ලිපිනය ප්‍රසිද්ධ කරන්නේ නැත. අත්‍යාවශ්‍යයය ක්ෂේත්‍ර සලකුණු කොට ඇත *