රනිල් ඇටවූ උගුලේ ඔහුම වැටේ.. අර්බූදය හමුවේ අගමැති තෝරන්නේ මෙහෙමයි.. – උදය ගම්මන්පිල

(11.11.2018 – 16:40 +0530 – lankacnews.com)

අග්‍රාමාත්‍ය කාර්යාලයේ පැවති මාධ්‍ය හමුවකට එක්වෙමින් බුද්ධ ශාසන හා ආගමික කටයුතු අමාත්‍ය නීතිඥ උදය ගම්මන්පිල මහතා මෙම අදහස් පල කලේය.

පසුගිය දවස් 15 පුරාම එක්සත් ජාතික පක්ෂය හොටු පෙරාගෙන හඩමින් ඉල්ලා සිටියේ ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදයයි. අපි දැන් මදි නොකියන්නම එක්සත් ජාතික පක්ෂයට ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය ලබා දී තිබෙනවා. ජාත්‍යන්තර ප්‍රජාව, NGO නඩය, එක්සත් ජාතික පක්ෂ, ජවිපෙ, දෙමළ සන්ධාන හවුල දිගින් දිගටම ඉල්ලා සිටියේ පාර්ලිමේන්තුව කැඳවා මහජන නියෝජිතයන්ට අගමැතිවරයා තීරණය කරන්නට ඉඩ දෙන්න කියලයි. මහජනතාව සිටියදී මොකටද මහජන නියෝජිතයන්ට දෙන්නේ. ඒ නිසා ජනාධිපතිතුමා තීරණය කළා මහජන නියෝජිතයින්ට වඩා ගැලපෙන්නේ මහජනතාවයි කියන කාරණය. මොකද පාර්ලිමේන්තුවට තේරී පත් වී පැමිණෙන නියෝජිතයා මහජනතාවගේ මතයම නියෝජනය කරනවාද කියා ගැටළුවක් තිබෙනවා.

පසුගිය කාලයේ මහ බැංකුව දෙවරක් බිඳලා ඒ සල්ලි තිබෙන්නේ එජාපය සමඟයි. දෙමළ බෙදුම්වාදී බලවේග අද සිටින්නේ එක්සත් ජාතික පක්ෂය සමඟයි. ඒ වගේම බටහිර සමහර රටවල් 2015 ආණ්ඩු පෙරළියට මුදල් වියදම් කළ බව සෘජුවම පිළි අරගෙන තියෙනවා. බටහිර රටවල සල්ලි තියෙන්නෙත් එක්සත් ජාතික පක්ෂය සමගයි. එහෙම නම් සල්ලි මලු අතේ තියන් ඉන්න අයගේ සල්ලි වල බලය පෙන්නන්නට අවස්ථාව දෙනවද? එහෙමත් නැත්නම් රටේ ජනතාවට තමන් කැමති අගමැතිවරයා තෝරාගැනීමට ඉඩ දෙනවද ?

මේ තීන්දුව ගන්න ජනතාවට බාර දුන් විට ඇයි, ‘අපිට ජනතාව ඉදිරියට යන්නට බැරියෝ. අපි උසාවි යනවෝ’ කියලා එක්සත් ජාතික පක්ෂයේ නායකයෝ කෑගසන්නේ ?. ඇයි ජනතාව ඉදිරියට යන්නට නොහැකිව එක්සත් ජාතික පක්ෂයේ නායකයන්ගේ කකුල් වෙව්ලන්නේ ?. ජනාධිපතිතුමන් ගත්ත තීන්දුව වැරදි නම් අප ක්‍රියා කළ ආකාරය වැරදි නම් ජනතාව අපට දඬුවම් කරාවි. එක්සත් ජාතික පක්ෂය පසුගිය වසර කිහිපය පුරාවට මේ රට පාලනය කරපු ආකාරය වැරදි නම් ජනතාව ඔවුන්ට දඬුවම් කරාවි.

අප ආත්ම විශ්වාසයෙන් ජනතාව ඉදිරියට යන්නේ අප කළ දේ නිවැරදි බවට අපේ හෘද සාක්ෂිය විශ්වාස කරන නිසයි. ඒ වගේම අපේ මතය ජනතාව පිළිගන්නා බවද අප විශ්වාස කරන නිසයි. එක්සත් ජාතික පක්ෂය තමන්ගේ ස්වාමියා වන ජනතාව ඉදිරියට යාමට බිය වන්නේ ඔවුන්ගේ පාලන සමයේ ජනවරමට පටහැනිව කටයුතු කළ බව ඔවුන්ම දන්නා නිසයි. ජනතා අයිතිවාසිකම් යටපත් කරමින්, කප්පාදු කරමින් කටයුතු කළ බව ඔවුන් දන්නා නිසයි.

රාජිත සේනාරත්න මැතිතුමා කියනවා පාර්ලිමේන්තුව විසුරුවා හැරීම ප්‍රජාතන්ත්‍ර විරෝධී කටයුත්තක් බව. නමුත් ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය කියන වචනයේ තේරුම තමයි ප්‍රජාව විසින් පාලනය කිරීම. එහෙමත් නැත්නම් ජනතාව විසින් පාලනය කිරීම. මැතිවරණය තමයි ‍ ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදයේ මූලික ලක්ෂණය.

ඒ වගේම ඉතාම කනගාටුදායක ලෙස ඇමරිකානු තානාපති කාර්යාලයත් මැතිවරණයකට යාම ප්‍රජාතන්ත්‍රවිරෝධී කාරණයක් ලෙස සඳහන් කරලා තිබෙනවා. ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය කියන වචනය එතුමන්ලාට තේරෙන්නේ නෑ කියල හිතමු. නමුත් Democracy කියන එක ඔවුන්ට තේරෙනවනේ. එම වචනය ගොඩ නැගීමට ඉවහල් වූ ග්‍රීක වචන දෙකේ තේරුම ජනතාවගේ පාලනය කියන එකයි. ජනතාවට තමන්ගේ මතය ප්‍රකාශ කිරීමට අවස්ථාව ලබාදීම ප්‍රජාතන්ත්‍ර විරෝධී වන්නේ කෙසේදැයි අපට ඔවුන්ගෙන් අසන්නට වෙනවා.

ජනාධිපතිතුමා විධායකයේ ප්‍රධානියා විදියට අග්‍රාමාත්‍යවරයෙක් ව්‍යවස්ථානුකූලව පත්කළ විට වත්මන් කථානායකතුමා ප්‍රකාශ කරනවා එතුමා අලුතින් පත් කළ අගමැතිතුමන් පිළිගන්නේ නැහැ කියලා. ඒ වගේම එතුමා ප්‍රකාශ කළා, එතුමා පිළිගන්නේ හිටපු අගමැති තුමන් බව. කථානායකතුමන් ලිඛිත ප්‍රකාශයක් මගින් තමයි මේ බව සදහන් කළේ. එමගින් රටේ දේශපාලන අර්බුදයක් නිර්මාණය කළා.

එම අර්බුදයේ ප්‍රතිඵලයක් වශයෙන් ඛණිජ තෙල් සංස්ථා පරිශ්‍රයේ දී ජීවිත දෙකක් අහිමි වුණා. තවත් පුද්ගලයෙක් බරපතළ තුවාල ලැබුවා, අපේ රටේ කළබලකාරී වාතාවරණයක් ඇති වේවි කියලා රටවල් ගණනාවක් සංචාරකයන්ට ලංකාවට යන්න එපා යැයි අනතුරු ඇඟෙව්වා. මහින්ද රාජපක්ෂ මැතිතුමා අග්‍රාමාත්‍ය ධුරයට පත්වීමත් සමග ඉහලට යන්න ගත්ත කොටස් වෙළඳපල රටේ මේ ඇති වූ අවිනිශ්චිත භාවය නිසා නැවතත් අස්ථාවර වෙන්න ගත්තා. ශක්තිමත් වෙන්න පටන් ගත් රුපියල නැවතත් අස්ථාවර වෙන්න පටන් ගත්තා. කතානායක තුමන්ගේ මේ පක්ෂග්‍රාහී හැසිරීම සමස්ත රටම දැඩි අස්ථාවර භාවයකට ඇද දැමුවා. විධායකය විසින් පිළිගන්නා අග්‍රාමාත්‍යවරයෙක් සහ ව්‍යවස්ථාදායකය සින් පිළිගන්නා අග්‍රාමාත්‍යවරයෙක් වශයෙන් අගමැතිවරුන් දෙදෙනෙක් සිටින නිසා විධායකයට, ව්‍යවස්ථාදායකයට යන දෙකටම බලය ලබාදුන් ජනතාවටම අගමැති කවුරුන්දැයි තීරණය කිරීමට ඉඩ ලබාදීම හැර වෙනත් විසඳුමක් අපට තිබුණේ නැහැ. මොකද මේ දෙපාර්ශවයම නියෝජනය කරන්නේ ජනතා නියෝජිතයන්.

නමුත් ඇතැම් රටවල් හිතුවත්, ශ්‍රී ලංකාවේ හිටපු අගමැතිතුමන් කියනවා වගේ ශ්‍රී ලංකාවේ සංචාරක ව්‍යාපාරය අඩපණ වීමක් සිදු වී නැහැ. මේ මොහොතේත් බ්‍රිතාන්‍ය ක්‍රිකට් ලෝලීන් 9000 කට අධික පිරිසක් ක්‍රිකට් තරඟ නරඹමින් රට පුරා සංචාරය කරමින් තමන්ගේ රටවලින් කරන අනතුරු ඇඟවීම් ද නොසලකා ලංකාවේ රැඳී සිටිනවා. වගේම හෝටල් හිමියන් ප්‍රකාශ කරන්නේ සංචාරකයන්ගේ පැමිණීමේ කිසිම අඩුවක් නොමැති බවයි. ඒ නිසා නැති ප්‍රශ්නයක් ඇති කරලා මේ රටට ජාත්‍යන්තර මැදිහත්වීමක් ඇති කිරීමට එක්සත් ජාතික පක්ෂය දැරූ උත්සාහය මේ මැතිවරණයට යාමත් සමගම පරාජයට පත්වී තිබෙනවා.

ජනතාව ඉදිරියට යාම ප්‍රජාතන්ත්‍රවිරෝධී යැයි යම් රටක් හෝ පුද්ගලයෙකු කියනවානම් ඔවුන් ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය කියන්නේ මොකක්ද කියන එකවත් දන්නේ නෑ කියන එකයි අපට ප්‍රකාශ කරන්නට වෙන්නේ.

– අරවින්ද අතුකෝරල

+++++++++++++++++++++++++++++++++++

10.11.2018

+++++++++++++++++++++++++++++++++++

යූඑන්පී මැරයන් මෝටර් රථයකට පහරදී අලාභහානි කරන අයුරු :

11.11.2018

+++++++++++++++++++++++++++++++++++

11.11.2018
********************* ( නැවත මුල් පිටුවට ….. )

ඔබතුමා / ඔබතුමිය ගේ ඊමේල් ලිපිනය සඳහන් කිරීමට අකමැති නම් ඊමේල් ලිපිනය ලෙස abc@xyz.lk යන්න පහත පෝරමයට ඇතුලත් කොට ඔබතුමා / ඔබතුමිය ගේ ප්‍රතිචාර (සිංහල හෝ ඉංග්‍රීසි බසින්) ලබාදෙන්න ෴

ප්‍රතිචාරයක් ලබාදෙන්න

ඔබගේ ඊමේල් ලිපිනය ප්‍රසිද්ධ කරන්නේ නැත. අත්‍යාවශ්‍යයය ක්ෂේත්‍ර සලකුණු කොට ඇත *